ختنه در بیمارستان، منزل یا کلینیک تخصصی؟ کدام بهتر است؟

37

ختنه نوزادان، جراحی سرپایی اما بسیار حساس و مهم است که هم در بیمارستان، هم در منزل و هم در کلینیک تخصصی قابل انجام است. اولین سؤالی که ممکن است ذهن والدینی که تازه صاحب نوزاد پسر شده‌اند را به خود مشغول کند، این باشد که ختنه فرزند خود را در بیمارستان، منزل یا کلینیک تخصصی ختنه انجام دهند؟ کدام بهتر است؟

ختنه چیست؟

ختنه، عملی متداول در پزشکی و مختص نوزادان پسر است که قدمتی دیرینه دارد. در این جراحی که یکبار در طول زندگی نوزاد انجام می‌گیرد، پوست نوک آلت تناسلی نوزاد برداشته می‌شود. فواید ختنه از نظر پزشکی و بهداشتی به اثبات رسیده است و عملی است که امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا انجام می‌شود.

برخی از والدین، در همان روزهای اول پس از به دنیا آمدن نوزاد پسر، ختنه را در بیمارستان انجام و برخی نیز پس از ترخیص، با مراجعه به کلینیک تخصصی این کار را برای نوزاد انجام می‌دهند. ممکن است والدینی باشند که ترجیح دهند تا نوزاد خود را در منزل ختنه کنند. بهتر است والدین برای ختنه نوزاد عجله نکنند و تا یک‌ ماهگی او صبر کنند.

ختنه را می‌توان در هر سنی، در همان روز به دنیا آمدن یا در سنین بزرگسالی نیز انجام داد. این نکته را باید یادآور شد که ختنه در سنین نوزادی، بسیار راحت‌تر از سنین بزرگسالی است. زیرا دارای عوارض کمتری است و زمان بهبودی نیز بسیار کوتاه‌تر از سنین بزرگسالی است.

ختنه در بیمارستان چه مزایایی دارد؟

در صورتی که نوزاد جزو گروه پُرخطر شناسایی شود، بهترین گزینه برای او، ختنه در بیمارستان است. دلایل دیگری نیز وجود دارد که بهتر است نوزاد در بیمارستان ختنه شود:

·       مصرف کورتون توسط نوزاد

·       ابتلای نوزاد به بیماری فاویسم (حساسیت به باقلا)

·       ابتلای نوزاد به بیماری قلبی یا ریوی

·       ابتلای نوزاد به بیماری هموفیلی یا هر نوع اختلال منجر به خونریزی

انجام ختنه در بیمارستان، ممکن است مشکلاتی را نیز برای نوزاد به همراه داشته باشد. از جمله:

1. سرایت عفونت و انواع ویروس و باکتری از محیط آلوده بیمارستان به نوزاد حین انجام عمل ختنه یا استفاده از لوازم غیر استریل

2. دشوار بودن دسترسی به پزشک بیمارستان برای طرح سؤالات لازم درباره ختنه نوزاد

3. عدم انجام مشاوره در بیمارستان در مورد عمل ختنه نوزاد به دلیل شلوغی و کمبود وقت

ختنه در منزل دارای چه مزایایی است؟

·       صرفه‌جویی در زمان و هزینه و راحت بودن نوزاد و والدین به خاطر محیط امن خانه

·       کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی و ویروسی در بیمارستان

·       آرام بودن نوزاد به دلیل حضور در خانه و دور بودن از شلوغی بیمارستان

مزیت‌های ختنه در کلینیک تخصصی چیست؟

·       کاهش احتمال انتقال بیماری و میکروب در محیط کلینیک

·       به‌کارگیری تجهیزات استریل و عمدتاً یکبار مصرف برای رعایت کامل نکات بهداشتی

·       دسترسی آسان و راحت به پزشک در کلینیک تخصصی و پاسخگویی به سؤالات والدین

·       مشاوره پزشک قبل از عمل ختنه برای تصمیم‌گیری بهتر والدین

فراهم بودن تمامی موارد لازم برای داشتن ختنه‌ای خوب و بدون دردسر در کلینیک تخصصی، نشان می‌دهد که ختنه در کلینیک تخصصی بهتر است.

تفاوت هزینه ختنه در بیمارستان، منزل و کلینیک تخصصی

هزینه ختنه نوزاد در هر جایی که والدین تصمیم بگیرند، اندکی با یکدیگر متفاوت است.

هزینه ختنه در منزل، با توجه به روش ختنه، وسایل مورد نیاز برای انجام ختنه و فاصله مکانی متخصص تا منزل، تعیین می‌گردد.

هزینه انجام عمل ختنه در کلینیک تخصصی و بیمارستان، تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد؛ هر مرکزی که دارای امکانات و تجهیزات پیشرفته‌تر و به‌روزتری باشد، دارای هزینه بیشتری نیز هست.

بهداشت و نظافت مرکز مورد نظر برای انجام ختنه و همین‌طور تجربه و تخصص پزشک برای انجام ختنه‌ای بی‌عیب و نقص، 2 موضوعی است که پیش از توجه به هزینه و قیمت جراحی، باید به آن توجه شود.

 

ختنه در بیمارستان، منزل یا کلینیک تخصصی؟ کدام بهتر است؟

نکته مهم و قابل توجه برای انتخاب بهترین مکان برای ختنه نوزاد، تجهیز بودن و امکانات بیشتر و بهتر در مرکز است. نکته مهم، ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای انجام عمل ختنه در مرکز، مورد توجه است. بهتر است این ابزار به صورت یکبار مصرف و یا به صورت کاملاً استریل و بهداشتی (استریلیزاسیون با روش حرارت و فشار و یا اتوکلاو برای از بین بردن میکروب‌ها) مورد استفاده قرار بگیرد.

دسترسی راحت‌تر به پزشک، دریافت مشاوره قبل از انجام عمل ختنه و... دیگر مواردی است که برای والدین دارای اهمیت است. در نهایت می‌توان گفت که ختنه در کلینیک تخصصی بهتر است از انجام ختنه در بیمارستان و یا در منزل.

در ابتدا ممکن است این‌طور به نظر برسد که عمل ختنه، به راحتی انجام می‌گیرد و نیاز به الزامات خاصی ندارد. اما این نکته را باید عنوان کرد که جراحی ختنه، بسیار مهم است و اگر در انجام آن، کوچکترین اشتباهی رخ دهد، ممکن است در آینده، مشکلات جبران‌ناپذیری را برای نوزاد پدید آورد.

جمع‌بندی

ختنه، جراحی است که در بیمارستان، منزل یا کلینیک تخصصی می‌توان آن را انجام داد. ختنه در کلینیک تخصصی نسبت به بیمارستان و منزل، دارای مزیت‌هایی است، از جمله خلوت بودن کلینیک، داشتن بهترین و پیشرفته‌ترین امکانات از نظر بهداشت، تخصص پزشک و دسترسی راحت به او برای پرسش و پاسخ قبل، حین و پس از انجام ختنه. در پایان، این‌طور می‌توان نتیجه گرفت که ختنه در کلینیک تخصصی بهتر است.

سؤالات متداول

1. فواید ختنه نوزاد پسر چیست؟

·       جلوگیری از ابتلای به سرطان آلت تناسلی در مردان

·       جلوگیری از التهاب سر آلت تناسلی و تنگی پوست ختنه‌گاه

·       کاهش خطر ابتلا به عفونت ادراری

·       کاهش خطر ابتلا به بیماری مقاربتی 


پست های اخیر از کلینیک ختنه نوزادان تهران | دکتر امیری :
 بهترین زمان شروع غذای کمکی شیرخوار
کلینیک ختنه نوزادان تهران | دکتر امیری 1403.04.17
 ختنه سورون داریم ما...!
کلینیک ختنه نوزادان تهران | دکتر امیری 1403.03.25
 کابرد استامینوفن برای کودکان
کلینیک ختنه نوزادان تهران | دکتر امیری 1403.03.25
رنگ خود را انتخاب کنید
تنظیمات قالب